Yıl 2050…

Tüm dünya internet ağına bağlanmış. Halkın yarısı sistemden şikayetçi.

Çünkü;Amerika’da yaşayan ve bazı ülkelerin özel sırlarını öğrenmekle görevlendirilen Robert ismindeki bir adam,tüm sistemi kendi bilgisayarı üzerinden komuta ediyor.


Robert Amerika tarafından belirlenen ülkelerin özel bilgilerini ortaya çıkarabilecek mi bilmiyoruz.

Çünkü , amasın bir takibin peşinde. Bir teknoloji grubu,onu yakalamaya ve bilgisayarının kodunu öğrenmeye çalışıyor. Ve geri sayım başladı…

Çünkü Robert’in bu görevi yerine getirmesi için sadece 24 saati var.


Senaryonun en heyecanlı bölümünde araya girmek istemezdi. Amacım,sizleri biraz gerçekçi dünyadan uzaklaştırıp,hayal alemine sokmaktır.

Çünkü konumuz bilim kurgu iken, sanatla bilimin buluşmasını öyle kuruya geçiştirmek olmazdı.

Bilimdeki her ilerleme,her gelişme yaşamımıza yenilik olarak geliyor. Düşlerimizi, düşüncelerimizi kısaca bizi değiştiriyor .

Sinem ve edebiyat gibi sanat dallarının bilim kuru adı altında birleşmesi, bir düş ile gerçeği harmanlayarak bize sunuyor.

ÖNCELERİ ÇİZGİ ROMANDI


Başta ucuz çizgi romanlar halinde okuyucusuna ulaşan bilim kurulu Heinlein, H.G. Wells, Borroughs gibi usta yazarların okuyucuya ulaşmalarıyla bir kültür oldu.

Sonuçta basit birer çizgi roman sayfasından ilerleyen bilim kurgu vizyondaki yerini de alarak çizgisini korumaya devam etti.


TELEVİZYON VE BİLİM KURGU


Bilim kurgu,televizyonun keşfiyle birlikte daha değişik bir boyut kazanarak gerçekleşti üstelik hedef kitlesini de aşarak,daha geniş kilelere yayıldı.

İnsanlar bilim kurgu senaryolarını, kafalarını hiç yormadan televizyondan izlemeye başladıktan sonra bilim kurgunun pöpülaritesi arttı.


ÇAĞDAŞ MASALLAR-BİLİM KURGU


Artık insanlar hayallerini çağdaş bilimin ve teknolojinin göz alıcı olanaklarıyla süsleyebiliyorlardı.

Geçmişte insanların hayal bile edemeyeceği şeyler bugün bilim kurgu filmlerinin konusu olmaya başlamıştı.Bilim ve sanatı bünyesinde barındıran bilim kurgu türü çağdaş masallarımız olma yolundaydı…

Şimdi bilim kurgu, insanların rüyalarını süsleyen olay-
ları, tarih öncesi yıllardan bugüne gelen efsaneleri, çağdaş masalları sahnelerimize taşıyor.

Birbirinden uzak gibi görünen iki kavramın, bilimi ve sanatı birleştiriyor.


NELER OLUYOR?


Özetle diyebiliriz ki bilim kurgu;okurlarının önünde yeni ufuklar açarak,hayal gücünü geliştirmeye,merak ve heyecanı arttırmaya çalışır.

Teknolojinin gelişmesine katkıda bulunurken, bilimsel yeniliklerin günlük hayatımızda da nasıl kullanılabileceğini araştırır.

En önemlisi imkansız gibi görünen düşlerimizi gerçekleştirir.

Bu nedenle bilim kurgu filmleri sinemada yeni bir ekol olmuştur.