1- Mukteza-i Hale Uygun Davranmasını Biliniz
Başarılı ve sevilen insanların güçlerinin bileşkesi; yerinde, uygun davranışlardır.

2- Ehl-i Geçim Olmalısınız
Zira Peygamber Efendimiz (SAV) “İnsanların en hayırlısı insanlarla geçinebilen ve kendisiyle geçinilen insandır” buyurmuştur.

3- Talebe-i Ulum ile Mükemmel bir Münasebet Kurunuz
Yanlış yapan talebeye asla önyargılı davranmayınız. Hatasının sebebini araştırın. Belki o hatanın altında siz yatabilirsiniz. Talebenin bütün dertleriyle dertlenin. Talebenize içten bir sevgi gösterin. Muzur bir taleben olsa bile onun hatasını kendi kalbinden, onun kalbine yapacağın sevgi transferiyle telafi etmeye çalış.

4- CEMAATİN ile Çok İyi Geçinin
Onlara muhabbet beslemeyi ve gülümsemeyi asla ihmal etmeyin (Eğer başarabilirsen en üzgün anında bile gülümsemeyi terk etme). cemaatini zinde tutmanın en kestirme yolu onlarla ilgilenmektir.


5- Ma’la Ya’ni İle İştigal Bize Abestir
Bizim boş durmaya hakkımız yok. Daima elimizin altında güncel kitaplar, kişisel gelişim kitapları, iletişim ve halkla ilişkiler gibi hayata hitap eden kitaplar olmalı. Hatta iletişim mevzuunda kendimizi geliştirip ihtisas sahibi olmamız lazımdır.


6- Talebe Psikolojisiyle Alakalı Kitaplar Okumalı
Talebe ruhunu ve çeşitlerini, hocalığın icaplarını yerine getirmek ve mesleğimizde başarılı olmak ve beynen-nas sevilen biri olmamız için bu çok önemlidir.


7- İfrat ve Tefritten Kaçının
Her işte fazla aşırı gitmekde yok, geri de kalmak da yok.


8- Sevdiğiniz Kimseyi Sırf Allah Rızası İçin Seveceksiniz
Maddi menfaatten dolayı olan bir sevgi kısırdır, menfaati bitince sevgi de biter. Bu sevgi değildir. Allah için insanlara muhabbet besleyin


9- Tenkitte Ölçülü Olun
Biri size karşı hata yaptı. Hemen bağırıp çağırmayın, ölçüsüz tenkit yapmayın. Hatasız kul olmaz.