1-Rasülümüz buyurmuski; Kimki, Cuma sabahi kalkip 12 defa ayetül kürsi yi okursa , iki rekatte Allah rizasi icin namaz kilarsa, bütün seyatinin serrinden muhafaza olunur ve kendine 3 hatim sevabi ihsan edilir ve kiyamet gününde basina öyle bir tac giydirilirki o tac bütün arasat meydanini ziyalandirir.

Bu Ayetül Kürsiyi gecenin evvelinde okursa ona katiyyen musallat olamaz. Gündüzün evvelinde okursa Hz.Allah ona hizmet eden ve itaat eden bir melek gönderir ve melek ona yardim eder ve korur.   

2-Her kim sabah evden cikarken bu ayeti 7 defa okur, 6 sini 6 cihete (hu) diye sicak olarak üfürür, yedinciyi icine cekerse ic ve dis düsmanlardan, tehlikelerden, kazalardan 24 saat korunur, buyuruyor.

3- (ولا يئوده حفظهما…)dan asagisi yedincide üc defa okunup öylece ice nefes cekilmeli, diye ilave var.

NOT: Esma binti Zeyd validemiz surei bakaradaki (الله لا اله الا هو)ile surei Ali Imrandaki (الم الله لااله الا هوالحى القيوم)ve surei Taha daki (وعنت المجوه للحى القيوم) ayetlerinin ismi azam olduklarini rasülüllah efendimizden duydum diye yemin edermis. Eshabi kiramda bunlarin ismi azam oldugunu bizde biliyoruz da, nasil kullanilacagini bilmiyoruz. Buyurmuslardir.

Not: Isa a.s. ölüleri diriltmek icin (يا حى يا قيوم) okur ve mevtalar dirilirlermis.

Not: Hz.Ali k.v.; Bedir harbinde cadirinda rasülüllah ne yapiyor diye kontrole gittim. Secdeye kapanmis; (يا حى يا قيوم) diye iltica ediyordu. Sonrada bir avuc toprak aliyor (اللهم منزل الكتاب …الخ)okuyup düsmanlarin üzerine saciyor. Düsmanlarda kaciyordu, diyor.

Not: Batmak üzere olan bir geminin, yuvarlanmak üzere olan bir arabanin icindekiler hep bir agizdan (يا حى يا قيوم ) diye iltica etselergemileri batmaz, arabalari devrilmez, tecrübesi kolaydir, buyurmuslardir.

NOT:Bir Hadise:  Ebu Eyyübel Ensari r.a. anlatiyor; Icinde hurma olan bir ambarim vardi. Buna hirsiz dadanmisti. Rasülüllah s.a.v.e sikayet ettim. Rasülümüz; Takip et, yakala ve bana getir, buyurdu. Takip ettim, yakaladim; Seni Rasülüllah istiyor, onun huzuruna götürecegim, dedim. Hirsiz yemin ediyor, bir daha gelmeyecegim, beni rasülüllahin huzuruna götürme,ne olur, diyor. Hz.Halid’de birakiyor. Rasülümüz; Ne oldu, diye soruyor.Hz.Halid anlatiyor. Rasülüllah efendimiz s.a.v.; Sana yalan söylemis, cünkü o cok yalancidir, diyor. Ikincide de böyle oluyor. Rasülümüz soruyor, Hz.Halid; Cok yalvardi, söz verdi, diyor. Hz.Rasülüllah; Yalan söyledi, o cok yalancidir, buyurdu. Ücüncüde Hz.Halid; seni asla birakmam, buyurur. Rasülüllahin huzuruna gidiyoruz, deyince hirsiz;

         -Beni birakirsan sana ondan daha hayirli bir sey ögreteyimki sen onu okursan ne evine ne ambarina seytan veya baskasi asla yaklasamaz. O Ayetül Kürsi’dir, diyor. Gelip durumu aynen Rasülümüze anlatinca; Dogru söylemis, ama o cok yalancidir. Cünkü o seytandi, buyurmuslar. (Tirmizi ve Buhariden, Tac C:4,S:18)